Ballina Kryesore VOA: PD refuzoi planin e SHBA, qeveria e pranoi 100%

VOA: PD refuzoi planin e SHBA, qeveria e pranoi 100%


RamaReforma në Drejtësi, burime ndërkombëtare i thanë Zërit të Amerikës se para takimit Rama-Basha, palëve iu paraqit një variant i ri ku kërkohej që secili të përshtaste pozicionet: “Qeveria e pranoi 100 për qind. Opozita këmbënguli te vendet e rezervuara”

Zëri i Amerikës ka mësuar arsyen se përse ambasada e Shteteve të Bashkuara deklaroi dje se ndërsa “Qeveria shfaqi fleksibilitet, në fund, opozita nuk bëri të njëjtën gjë”, në takimin e realizuar të hënën mes kryeministrit Edi Rama dhe Kryetarit të Partisë demokratike. Burime ndërkombëtare shpjeguan se SHBA-të dhe BE-ja i paraqitën qeverisë dhe opozitës, javën e shkuar një plan kompromisi për reformën në drejtësi. Plani, i cili i paraprinte takimit mes dy udhëheqësve politik shqiptarë, iu kërkonte të dy palëve të përshtasnin pozicionet e tyre. Burimet saktësuan se “Qeveria e pranoi planin e kompromisit 100%. Opozita pranoi shumë nga aspektet e propozimit por këmbënguli për metodën e vendeve të rezervuara për përzgjedhjen e këshillave të ndryshme”. Pikërisht kjo këmbëngulje nga ana e PD është motivi pse Ambasada e SHBA-ve u shpreh se opozita nuk dëshmoi fleksibilitet./Zeri i Amerikes
SHPËRNDAJE

1 Koment

  1. genjen donald shullaz roshi LUU-ose dhe ky paska dashur qe frroket,koqo kokdhija,ndoket,prenga artur bushi te kthehen prap deputet.po ta kish pranuar edvin balil rama 100 perqind pse nuk u pajtua te votoj edhe vendet e rezervuara.rama kur ja lirojn vrasesit e pes fisht frrokun xhuvanin ben ohoho kurse kur vetem ja pezullojn nji qelbesire ben oooo uhhuuuu.i dhemb kokaina rames shum.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here