20 Maj, Dita Botërore e Bletës

KMR               Publikuar në : 15:59 - 20/05/18 |
enton palushi

Sot është 20 Maj, Dita Botërore e Bletës, ndaj shtrohet pyetja a do të ekzistonin ne pa to? Bletët nuk bëjnë vetëm mjaltin nga nektari i bimëve, por ato janë tepër të rëndësishme për polenizimin e bimëve.
A e dini që një bletë në një vit, prodhon mjaltë sa 1/12 e një luge çaji. Imagjinoni sa bletë duhen për të prodhuar mjaltin që keni konsumuar ju deri më sot?
Sot në fakt bletët po përballen me sfida të zhdukjes, një këmbanë alarmi për botën që po krijojmë dhe që po ju lëmë trashëgim fëmijëve.


 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas