Rajoni

14 mijë kosovarë ikën gjatë këtij viti


               Publikuar në : 17:40 - 26/11/14 |
mapo.al

kosovaret ikinDrejtor i Departamentit për Shtetësi, Azil dhe Migracion në Ministrinë e Punëve të Brendshme, Valon Krasniqi, ka thënë se vetëm këtë vit deri më tani nga Kosova kanë ikur 14 mijë qytetarë.


Sipas tij, shumica e tyre janë nga Ferizaj, Shtime, Lipjan e Gjakovë.

“14 mijë qytetarë të Kosovës janë nisur drejt vendeve të BE’së. 21 mijë qytetarë janë larguar vitin e kaluar”, ka thënë Krasniqi, për Klan Kosova.

Sipas tij, shumica e qytetarëve që po emigrojnë janë të nxitur nga faktorët ekonomikë dhe socialë.CLOSE
CLOSE
Pas